مقالات

پلاستیک فشرده و کاربرد آن در تجهیزات آشپزخانه

پلاستیک فشرده و کاربرد آن در تجهیزات آشپزخانه

پلاستیک به گروهی از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی اطلاق می شود که از فرایند پلیمریزاسیون (بسپارش) حاصل می شوند. پلیمریزاسیون یک واکنش شیمیایی است که در آن چند مولوکول کوچک با هم پیوند برقرار کرده و مولوکول بزرگتری را به وجود می آورند. پلاستیک ها از پلیمریزاسیون افزایشی یا تراکمی به دست می آیند. پلاستیک اغلب از منشاء نفت و گاز تولید می شود.

پلاستیک فشرده و کاربرد آن در تجهیزات آشپزخانه

تقسیم بندی پلاستیک ها بر اساس نوع رفتار

در حالت کلی این ماده را از لحاظ ساختار مولکولی (حالت) به سه گروه عمده می توان تقسیم کرد که شامل ترموپلاستیک ها، ترموست ها و الاستومرها می شوند. هریک از مجموعه های یاد شده دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند و کاربرد متفاوتی در صنعت دارند.

1- ترموپلاستیک ها (ترموپلاست) : این گروه با گرما و سرما تغییر حالت می دهند. به عبارت دیگر در اثر حرارت نرم شده و با کاهش آن مجددا سخت می شوند. به عنوان مثال نایلون یکی از نمونه های بارز تروموپلاستیک ها در زندگی امروزی است.

2- ترموست ها : به این مجموعه پلاستیک های گرما سخت گفته می شود. زیرا در زمان شکل گیری یک حالت دائمی به خود گرفته و با گرم کردن مجدد نمی توان آن ها را نرم کرد و یا تغییر حالت داد. به عبارت دیگر هرگز ذوب نمی شوند. این ویژگی باعث شده که ترموست ها در ساخت لوازم مختلفی از جمله ملامین استفاده شوند.

3- الاستومرها : پلیمری که قابلیت کشسانی یا ارتجایی بالایی داشته باشد را الاستومر می گویند. این مجموعه شامل محصولات متعددی از جمله لاستیک اتومبیل، برف پاک کن و شلنگ ها هستند.

پلاستیک فشرده و کاربرد آن در تجهیزات آشپزخانه

پلی پروپیلن پلاستیکی پرکاربرد

پلی پروپیلن که با نام اختصاری PP شناخته می شود یک ترموپلاست است. از ویژگی های این گروه می توان به سختی، چگالی کم، مقاومت در برابر فشار، حرارت، نور آفتاب، سرما و گرما اشاره کرد. از طرفی هزینه ی تولید PP نسبت به سایر ترموپلاستیک ها کمتر است به همین دلیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پلی پروپیلن در تولید وسایل الکتریکی و الکترونیکی، اسباب بازی، صنایع بسته بندی و صنعت اتوموبیل به کار برده می شود. همچنین برخی از لوازم آشپزخانه مانند سبد سوپری ظروف و مخزن سطل زباله آشپزخانه نیز با استفاده از تکنولوژی تزریق پلاستیک فشرده و ماده پلی پروپیلن ساخته می شوند.

پلاستیک فشرده و کاربرد آن در تجهیزات آشپزخانه

مزایای لوازم پلاستیکی

  • وزن آن ها بسیار کم بوده و سبک هستند به همین دلیل حمل و نقل کالاهای پلاستیکی آسان است.
  • در برابر حرارت و جریان الکتریسیته عایق بسیار خوبی به شمار میروند.
  • قارچ و کپک ها بر روی محصولات پلاستیکی تاثیری ندارند پس از نظر بهداشتی اطمینان خاطر خواهیم داشت.
  • قیمت مناسب و ارزان
  • قابلیت شکل پذیری عالی
  • مقاومت بالا در برابر شرایط جوی از جمله رطوبت

پلاستیک فشرده و کاربرد آن در تجهیزات آشپزخانه

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.